آیا کودکان در ادارات دولتی خانه‌دار می‌شوند؟

بند 22 قانون جوانی جمعیت ایجاد اتاق کودک در ادارات دولتی را لازم و ضروری می‌داند که در صورت محقق شدن این مهم شاید بانوان شاغل رغبت بیشتری برای فرزند آوری داشته باشند.

آیا کودکان در ادارات دولتی خانه‌دار می‌شوند؟

 به گزارش باشگاه ژورنالیست از اهواز، بررسی وضعیت فرزندآوری بانوان شاغل نشان می‌دهد این قشر برای داشتن فرزند، مسائل و مشکلات بسیار سختی را در مقایسه با بانوان خانه‌دار را تجربه می‌کنند، به طوری که برخی از آن‌ها برای تولد حتی فرزند اول استرس دارند و بعضی‌ها با وجود اینکه فرزند اول آن‌ها وارد دهه دوم زندگی خود شده است برای تولد فرزند دوم مقاومت کرده و گاهاً همین مسأله سبب اختلاف بین زوجین می‌شود.

اگر چه دولت تسهیلاتی مانند وام فرزند آوری، اختصاص زمین رایگان، خدمات بهداشتی رایگان و … را به منظور تشویق زوجین به فرزندآوری همچنین کمک به جوانی جمعیت را فراهم کرده است؛ اما آنچه از مسائل مالی و رفاهی فرزند گاهی مهم‌تر است ایجاد شرایطی است که استرس و نگرانی‌های یک مادر را در نگهداری فرزند در طول ساعاتی که وی در محل کار قرار دارد کاهش یا از بین ببرد، که البته این مهم  هنوز حل نشده است.

بر همین اساس، وجود اتاق کودک یا مادر به همراه مربی با تجربه و متخصص که نحوه نگهداری کودک را فرا گرفته باشد در نزدیکی یا در داخل ادارات و دستگاه‌های اجرایی یکی از عامل‌های مهمی است که اگر محقق شود شاید تا میزان زیادی بانوان را به فرزند آوری ترغیب کند.

 

 

اگر اتاق کودک داشتیم کارم را ترک نمی‌کردم

ناهید سلیمانی یکی از خبرنگاران حرفه‌ای و با تجربه استان بود که در اواخر دهه 80  برای روزنامه همشهری قلم می‌زد اما مادر شدن وی اجازه نداد در حرفه خود بماند و همان سال‌های اول تولد دخترش مجبور می‌شود قلمش را غلاف کند.

خانم سلیمانی در رابطه با مشکلاتی که بعد از تولد دخترش با آن‌ها روبروشد می‌گوید: فاطمه که متولد شد تا 6 ماه اول  مرخصی بودم، بعد از آن باید سرکار می‌رفتم و برای نگهداری دخترم در جایی فکری می‌کردم، روی نگهداری فاطمه پیش مادرم و یا مادر شوهرم به دلایلی اصلاً نمی‌تونستم حساب کنم، با حقوق شوهرم و حقوق خبرنگاری هم نمی‌شد مربی خصوصی بگیرم.

او می‌گوید: تصمیم گرفتم دیگر سرکار نروم  به همین دلیل موضوع را با مدیرم در میان گذاشتم، اما وی با گشاده رویی گفت: از این به بعد نیازی نیست پیگر سوژه‌های میدانی باشی و یا در نشست‌های خبری شرکت کنی، می‌توانی دخترت را به همراه خودت بیاوری و داخل دفتر بنشینی و کارت را انجام بدهی!

سلیمانی ادامه داد:  تا چند ماه کاناپه دفتر محل کارم تخت خواب فاطمه شده بود و من نیز از پشت میز کارم  به روی کاناپه کنار فاطمه اسباب کشی کرده بودم، گاهی گریه و بیقراری دخترم آنقدر طولانی می‌شد که مجبور می‌شدم بغلش کنم و تمام وقت‌ام را می‌گرفت و هیچ کاری نمی‌توانستم بکنم، از طرفی مزاحم کار همکاران هم می‌شد، گاهی آنقدر آرام و غرق خواب بود که به خوبی سوژه‌هایم را پیگیری می‌کردم.

او گفت: این وضعیت تا 11 ماهگی فاطمه ادامه داشت اما طولی نکشید که دندان درآوردن فاطمه، تب‌های مکرر، بی‌خوابی وی سبب شد تصمیم جدی بگیرم و برای همیشه کارم را رها کنم.

سلیمانی می‌گوید: در همان برهه زمانی برادرزاده من که مادرش کارمند اداره پست یکی از مناطق تهران بود از آنجایی که اتاق کودک در کنار محل کارش بود و مربی متعهد و با تجربه‌ای داشت، مربی تمام کارهای مربوط به کودکش را انجام می‌داد و همسر برادرم صرفاً جهت شیر دادن و سرکشی به بچه به اتاق کودک مراجعه می‌کرد و مجبور نشد بخاطر بچه کارش را ترک کند.

اتاق کودک استرس و نگرانی مادران شاغل را کم می‌کند

 اَسما براتی یکی از کارمندان شهرداری است که با وجود اینکه دخترش 12 سال دارد اما حاضر نیست برای فرزند دوم اقدام کند، علت را سوال می‌کنم، پاسخ می‌دهد: شرایط اقتصادی اجازه نمی‌دهد به فکر بچه دوم باشم، به همین دلیل ترجیح می‌دهم با درآمدی که دارم بهترین زندگی و امکانات را برای بچه‌ای که دارم فراهم کنم تا بخواهم این امکانات را بین دو بچه یا سه بچه تقسیم کنم.

او می‌گوید: مساله دیگری که سبب می‌شود برای تولد بچه دیگر استرس و نگرانی داشته باشم، ترس از اینکه در طول مدت زمانی که سرکار هستم بچه کجا و نزد چه کسی نگهداری شود؟ اگر هم کسی نگهداری بچه را تقبل کند قطعاً از همان روزهای اول سلامت و  تغذیه بچه‌ام را به خطر انداخته‌ام، چرا که مجبورم به آن شیر خشک بدهم در حالی که اگر اتاق کودک یا به تعبیری اتاق شیردهی با مربی کاربلد و مورد تایید در ادارت راه‌اندازی شود شاید مادران زیادی مجاب به فرزندآوری شوند، چرا که در طول روز بچه آن‌ها در کنارشان است.

براتی گفت: برخی خانم‌های شاغل با وجود گذشت چند سال از ازدواج آن‌ها همین مسائل سبب شده است برای فرزند آوری استرس داشته باشند.

برای نگهداری‌ام بچه‌ام به هرکسی اعتماد نمی‌کنم

غزاله رعیت دیگر مادر شاغل اهوازی است که پسرش هفت سال دارد و رغبت زیادی دارد که دوباره مادر شود اما می‌گوید: کسی را ندارم که بچه را برای من نگهداری کند، این روزا خانم‌های زیادی هستند که به دلیل بیکاری حاضر هستند بچه‌داری کنند اما تجربه و دانش لازم را ندارند، بنده هم نمی‌توانم به هر کسی اعتمادکنم که بچه‌ام را به آن بسپارم.

 

به گفته براتی، فراهم کردن خدمات رفاهی برای مادران شاغل مثل ایجاد اتاق کودک در کنار محل کار،  دورکاری، کاهش ساعات کاری و افزایش مرخصی زایمان تا حدود زیادی می‌تواند بانوان را برای فرزند آوری ترغیب کند.

الزام ایجاد اتاق کودک در دستگاه‌های دولتی

صابر جباری سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت می‌گوید:  بر اساس قوانین جوانی جمعیت باید اتاق‌های مادر و کودک در تمامی دستگاه‌ها و ادارات دولتی و خصوصی ایجاد شوند که این موضوع کمک بزرگی به مادران شیرده شاغل در ادارات می‌کند تا نسبت به شیر دادن به کودک و نظافت فرزندشان در صورت نیاز اقدام کنند.

وی افزود: بررسی ها نشان می‌دهند که حدود 30 درصد از ادارات و دستگاه‌ها دارای اتاق شیردهی هستند و وزارت بهداشت در تلاش است که این آمار را به صددرصد برساند که این گونه اقدامات در راستای حفظ و ارتقای کرامت مادران است.

سرپرست مرکز جوانی جمعیت گفت: اکنون 14 درصد از دستگاه های دولتی، مهدهای کودک در نزدیکی محل کار وجود دارد و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده باید تمام ادارات در نزدیکی محل، مهد کودک داشته باشند.

راه‌اندازی 10 اتاق کودک در ادارات

مریم مراد اسکندری مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان با اشاره به ضرورت وجود اتاق مادر و کودک ویژه مادران شاغل در اداره‌های خوزستان اظهار کرد:  بند 22  قانون جوانی جمعیت در مورد وجود اتاق مادر و کودک برای مادران کارمند در اداره‌ها است که از سال گذشته مکاتبات در این خصوص با ادارات استان خوزستان انجام شده و همچنان این موضوع در حال پیگیری است.

وی افزود: برخی از ادارات اتاق مادر و کودک را برای کارمندان خود ایجاد کرده و برخی مشکل نداشتن بودجه برای ایجاد یا تجهیز چنین فضایی را عنوان کرده‌اند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان با تاکید بر ضرورت وجود اتاق مادر و کودک در اداره‌ها، از برخورد و معرفی ادارات کم‌کار در این خصوص به بازرسی استان خبر داد و گفت:  اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان و راه و شهرسازی دو اداره‌ای هستند که خوب به این قانون عمل کرده‌اند.

 

 

مراد اسکندری با تاکید بر اینکه تا کنون 10 اتاق کودک در ادارات مختلف راه‌اندازی شده است، بیان کرد:  مفاد این قانون باید اجرا شود و مدیرانی که از اجرای این قانون امتناع یا در اجرای آن کم‌کاری می‌کنند برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه وجود اتاق مادر و کودک در ادارات، منجر به ایجاد آسایش برای مادران می‌شود و با دغدغه کمتری به کار اداری خود می‌پردازند، عنوان کرد: قطعا اگر خیال مادر از بابت فرزندش راحت باشد، با خیال راحت‌تری نیز اقدام به فرزندآوری می‌کند.

به گزارش باشگاه ژورنالیست، اگر چه بانک اطلاعات دقیقی از جمعیت زنان شاغل خوزستانی وجود ندارد  اما با توجه به تقسیم جمعیت شاغل زنان به شاغل در دستگاه‌های دولتی، بخش خصوصی، شرکت‌ها، زنان کارآفرین، مشاغل خانگی، بازاری و… می‌توان گفت جمعیت قابل توجهی از زنان خوزستانی نصف روز خود را  در محل کار می‌گذارنند.

 خوزستان رتبه سوم فرزندآوری در کشور را دارد اما تا کنون آماری مبنی بر اینکه مادران چه تعداد از فرزندان متولد شده شاغل هستند ارائه نشده است.

 با توجه به وضعیت اقتصادی برخی خانواده‌ها و ناگزیر بودن بانوان به شاغل بودن ضرورت ایجاد اتاق کودک بیش از پیش نه تنها در دستگاه‌های دولتی بلکه در کلیه اصناف اهمیت پیدا می‌کند.

بنابراین اتاق اصناف باید متولی راه اندازی اتاق شیر مادر در مراکز تجاری باشد و به نظام مهندسی باید ابلاغ شود از این پس در طراحی‌های ساختمانی اداری، اتاق مادر و کودک را در نقشه در نظر بگیرد.

پایان پیام/  

Related Posts

ضرورت اعتباربخشی به پروانه کسب و شناسنامه کشاورزی

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به سیاست‌های کلان دولت در خصوص واگذاری امور تصدی‌گری و اجرایی به بخش خصوصی، اعتباربخشی به پروانه…

انعقاد تفاهم نامه احداث ۱۱۰ کیلومتر جاده برون شهری در قشم

با امضاء و مبادله تفاهم نامه همکاری بین عادل پیغامی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و داریوش امانی، رئیس سازمان راهداری و حمل…

توزیع 28 تن گوشت تنظیم بازاری در چهارمحال و بختیاری

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: از روز گذشته به منظور کاهش التهاب بازار، توزیع ۲۸ تن گوشت قرمز گوساله منجمد در استان…

وجود 10 هزار شغل مستقیم صنعت کفش در قم

رییس انجمن صنفی کفش ماشینی قم گفت: حدود ۳۰۰ واحد تولیدی در صنعت کفش قم فعال است، همچنین این صنعت در استان حدود ۱۰ هزار شغل مستقیم…

یادواره شهیدان جهادگر ، جهادکشاورزی گچساران و باشت برگزارشد+فیلم و تصاویر

یادواره ۱۴ شهید جهادگر ، جهادکشاورزی گچساران و باشت در سالن اجتماعات نفت گچساران با حضور مسوولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

مجلس در تراز انقلاب اسلامی درگرو مشارکت حداکثری است

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه امنیت درون‌زا نیازمند مشارکت مردمی است، گفت: در این مشارکت باید بهترین‌ها و اصلح را انتخاب کرد، چرا که…

دیدگاهتان را بنویسید