روایت کودکانی که شاه را بیرون انداختند + فیلم

آنطور که به نظر می‌رسید کودکان و نوجوانان صبح زود لقمه‌ای از مادر خود گرفته و همانطور که آن را در دست داشتند به دل تظاهرات زده‌بودند و در این میان نوجوانی زخمی نیز، خود را به جمع دوستانش رسانده بود تا او هم در خلق آن حماسه، تاثیرگذار باشد.

روایت کودکانی که شاه را بیرون انداختند + فیلم

باشگاه ژورنالیست -بوشهر، فاطمه مظفری پور: مردم به دل خیابان‌ها ریختند، سیاهی ازدحام جمعیت، خیابان‌ها را گرفته بود، پیرها و جوان‌ها، هرکدام گوشه‌ای از یک شعار که بیان آزادی‌خواهی بود را در دست داشتند و اما روحانی‌ها، در صف اول و در تیررس اصلی این تجمعات بودند.

  ایستادگی مردم بوشهر در برابر حکومت نظامی  روی بنری که جلوتر از همه نگاه‌داشته شده بود، نوشته بود: «ما خواستار حکومت جمهوری اسلامی هستیم.» اوضاع طوری بود که حتی وقتی رژیم دستور به حکومت نظامی داده بود هم مردم در تجمعات خود با جسارت تمام روی دستنوشته‌هایشان نوشته بودند لغو حکومت نظامی!  استان بوشهر در جایگاه استراتژیکی مهمی قرار داشت و از سوی دیگر ذخایر طلای سیاه و خط ساحلی طولانی خلیح فارس، این خطه را برای رژیم پهلوی بسیار پر اهمیت جلوه داده بود و این خود بهانه‌ای برای تاختن بر این خاک شد.  سال ۵۷ بود و مردم برای استقلال خواهی خود در خیابان امام خمینی(ره) یا همان محله سنگی جمع شده‌بودند. در آن لحظات، شهر زیر مشت‌های گره‌ کرده جوانان بوشهری بود و صدای شعارهایشان در خیابان‌ها می‌پیچید. 

  کودکان با لقمه‌هایشان به تظاهرات آمدند کودکان و نوجوانان نیز بخش دیگری از حماسه سال ۵۷ را در دست داشتند؛ آنطور که به نظر می‌رسید آنها صبح زود لقمه‌ای از مادر خود گرفته و اکنون آن را در دست داشته و به دل تظاهرات زده‌بودند و در این میان نوجوانی زخمی نیز، خود را به جمع دوستانش رسانده بود تا او هم در خلق آن حماسه، تاثیرگذار باشد. 

  کار به همینجا ختم نشده بود و مردم بنری بزرگ را در میدان فرودگاه بوشهر نصب کرده و روی آن نوشته بودند: «این میدان به نام امام خمینی نامیده می‌شود.» مردم با لباس‌های محلی خود، به دل خیابان‌ها زده بودند تا به رژیم پهلوی بگویند که فرهنگشان برای آنها غنی‌تر از آن است که به بهانه مدرن شدن، هویتشان از آنها گرفته شود‌.

  شکار لحظه توسط عکاس در وسط تظاهرات در این بین، تنها مرکز استان بوشهر نبود که در شور تظاهرات قرار داشت و شهرهایی مثل گناوه هم به میدان آمده بودند؛ کارکنان گمرک گناوه شور اصلی این تجمعات را برپا کرده بودند در همان حوالی، کودکی که در حال دویدن به سمت جمعیت بود، وقتی با نگاه دوربین عکاس روبه رو می‌شود، لحظه‌ای در بین پیوستن به جمعیت یا ایستادن برای عکس گرفتن می‌ماند و این حیرت زدگی لحظه‌ای بود که به شکار عکاس درآمد.   

Related Posts

رفع تداخلات اراضی مطالبه کشاورزان پلدختری است

امام جمعه پلدختر گفت: با توجه به این‌که در این شهرستان صنعتی وجود ندارد و درآمد ناشی از کشاورزی منبع درآمد خانواده‌ها است، رفع تداخلات برای جامعه…

حلقه گمشده‌ تی‌تی‌ها برای قهرمانی

تراکتور پس از بازگشت به لیگ برتر، به جز یکی دو سال، همواره تیم خوب و پرستاره‌ای را راهی مسابقات کرده، با این حال فقط دو کاپ…

پاسخگوی قیمت متلاطم مرغ در باشت کیست؟

در شرایطی که قیمت مرغ در استان کهگیلویه و بویراحمد طی ماه‌های اخیر به ثبات نسبی رسیده بود، طی روزهایی اخیر مجددا شاهد افزایش قیمت این ماده…

افزایش میزان صادرات محصولات غیرنفتی کهگیلویه و بویراحمد در ۸ ماهه ۱۴۰۲

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: صادرات استان در هشت ماهه امسال جهش خوبی نسبت به سال‌های گذشته داشته است.

پیش بینی هوای استان قزوین تا ۵ روز آینده

مدیرکل هواشناسی استان قزوین وضعیت جوی امروز یکشنبه تا پنجشنبه آخر هفته را تشریح کرد.

رزمایش اقتدار بسیجیان در اردبیل

رزمایش اقتدار بسیجیان با حضور پرشور و مقتدرانه بسیجیان اردبیلی در مصلای اردبیل برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید