سیگنال‌ مثبت سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای توافق پایدار

سران جمهوری‌ آذربایجان و ارمنستان ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند علی‌رغم اختلافات بر سر منطقه قره باغ کوهستانی، به یک توافق صلح پایدار دست یابند.

سیگنال‌ مثبت سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای توافق پایدار

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه ژورنالیست، سران جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند با وجود اختلافات باقی مانده بر سر منطقه قره باغ کوهستانی، به توافق صلح پایدار دست یابند.

«الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در مصاحبه با شبکه خبری «یورو نیوز» که روز سه شنبه پخش شد، گفت: «به نظرم باید امیدوار باشیم. اگر رویکرد سازنده‌ای از ارمنستان ببینیم و مهمتر از همه، اگر آنها آرزوهایشان را در به چالش کشیدن تمامیت ارضی ما کنار بگذارند، می‌توانیم به زودی شاید تا پایان سال، راه حل صلح پیدا کنیم.»

بر اساس این گزارش، جنگ بر سر منطقه قره‌باغ در نوامبر ۲۰۲۰ با توافق آتش‌بس بین نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره‌باغ را از اشغال ارمنستان خارج ساخت.با این حال درگیری‌های مرزی ادامه داشته و دو طرف یکدیگر را به تنش‌آفرینی متهم می‌کنند.

علی اف در گفت‌وگو با یورو نیوز درباره وضعیت ارامنه ساکن قره باغ گفت: «ارمنی‌های قره باغ باید درک کنند که به عنوان بخشی از جامعه جمهوری آذربایجان با تضمین‌های امنیتی زندگی عادی خواهند داشت.»

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان نیز در گفت‌وگویی جداگانه با یورونیوز اظهار داشت، صلح نه تنها می‌تواند وجود داشته باشد، بلکه باید باشد.

 

پاشینیان در این مصاحبه جمهوری آذربایجان را به بستن مسیر انتقال غذا و دارو به قره باغ (کریدور لاچین) متهم کرد.

روسیه که دارای نیروهای حافظ صلح در قفقاز جنوبی است، همراه با آمریکا و اتحادیه اروپا طور جداگانه تلاش می‌کنند صلح پایدار بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان برقرار کنند.

ارمنستان مدعی است که باکو به کاروان محموله بشردوستانه این کشور برای ساکنان منطقه قره‌باغ کوهستانی مجوز عبور از «کریدور لاچین» را نمی‌دهد. یکی از مهمترین مشکلات باقیمانده بین این دو کشور همسایه بر سر مسیر مهم لاچین است که باکو آن را مسدود کرده و یا ایست بازرسی شدید در آن اعمال می‌کند.

در تازه ترین تحول بین دو کشور، ارمنستان سه شنبه شب جمهوری آذربایجان را به دستگیر کردن یکی از شهروندان خود در نقاط مرزی متهم کرد.

پایان پیام/.

Related Posts

واکنش انصارالله به اقدام ضدیمنی جدید آمریکا

واکنش انصارالله به اقدام ضدیمنی جدید آمریکا

کاخ سفید: حماس همچنان تهدیدی فعال برای اسرائیل است

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید شامگاه سه‌شنبه مدعی شد که رژیم صهیونیستی در عملیات نظامی در جنوب و شمال نوار غزه، به مرحله حملات با شدت…

ترامپ پیروز انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در آیووا شد

رئیس‌جمهور سابق آمریکا دونالد ترامپ به‌رغم مواجه بودن با اتهامات جنایی، در اولین رقابت انتخاباتی جمهوری‌خواهان در ایالت آیووا توانست به پیروزی قاطعی دست یابد.

یونان: نیروهای مسلح ما برای دوره بی ثباتی پس از اردوغان آماده می‌شوند

وزیر دفاع یونان روز دوشنبه گفت، ارتش یونان باید برای هرگونه احتمالی پس از خاتمه دوران ریاست جمهوری «اردوغان» در ترکیه آماده باشد.

زاخارووا: صلح اوکراین در گروی توقف تسلیح این کشور است

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت غرب در صورتی که مایل به کمک به مذاکرات صلح برای اوکراین است باید جریان تسلیح این کشور را متوقف کند.

بایدن: سفر بلینکن به خاورمیانه برای رایزنی درباره آزادی سایر گروگان‌ها بود

رئیس جمهور آمریکا میگوید که سفر هفته گذشته وزیر خارجه این کشور به غرب آسیا به منظور رایزنی برای پیدا کردن راهی برای آزادی سایر اسرا در…

دیدگاهتان را بنویسید