معطلی قطعه و موتورهای هواپیما در گمرک بابت تعیین منشأ ارز/ ضرورت تصمیم‌گیری سریع برای ترخیص قطعات هواپیما‌

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: گمرک از اردیبهشت امسال، ترخیص‌ قطعات هواپیما که منشأ ارز آن نامعلوم است را انجام نمی‌دهد و اعلام می‌کند که طبق مصوبه بانک مرکزی منشأ ارز خرید قطعه باید مشخص باشد در حالی که این قطعات از چند ماه قبل ثبت سفارش شده‌ و یا ارز آنها از بیرون تامین شده است.

معطلی قطعه و موتورهای هواپیما در گمرک بابت تعیین منشأ ارز/ ضرورت تصمیم‌گیری سریع برای ترخیص قطعات هواپیما‌

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه ژورنالیست، اظهار داشت: با توجه به تحریم ورود هواپیما و قطعات هواپیما به کشور، شرکت‌های هواپیمایی برای تامین برخی قطعات و اقلام هواپیما به ناچار باید به سراغ کانال‌های غیررسمی بروند و پس از تهیه ارز و ارائه آن به واسطه‌گر، سفارش قطعه انجام دهند. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار داشت: مشکلی که شرکت‌های هواپیمایی به تازگی در موضوع ترخیص قطعات هواپیما و موتور در گمرک با آن مواجه هستند، این است که گمرک جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت امسال، ترخیص‌ قطعات هواپیما که منشأ ارز آن نامعلوم است را انجام نمی‌دهد و اعلام می‌کند که طبق مصوبه بانک مرکزی منشأ ارز خرید قطعه باید مشخص باشد. وی افزود: برخی شرکت‌های هواپیمایی خود ارز از خارج از کشور دارند، مثلا در خارج کشور بلیت می‌فروشند و با همان ارز قطعات هواپیما را خریداری و وارد کشور می‌کنند؛ حال این مصوبه گمرک ‌موجب شده است موتورهای هواپیما در گمرک بماند و شرکت‌های هواپیمایی در موضوع فعال‌سازی ناوگان دچار اختلال شوند. اسعدی سامانی افزود: البته در این باره پیگیری‌هایی را از سازمان هواپیمایی کشوری و بانک مرکزی آغاز کرده‌ایم، اما هنوز به نتیجه نرسیده است. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزود: به هر حال برخی قطعات هواپیما باید به سرعت تامین و در هواپیما نصب شود، اما با این مشکل مواجه شده‌ایم که این قطعات در گمرک مانده است. وی با اشاره به مصوبه بانک مرکزی مبنی بر تامین ارز از محل مرکز مبادله، گفت: برخی قطعاتی که امروز در گمرک مانده‌اند از چند ماه قبل ثبت سفارش شده‌اند و یا ارز آنها از بیرون تامین شده است، اما با این مصوبه فعلا در گمرک مانده‌اند. اسعدی سامانی اظهار داشت: با توجه به تقاضای زیاد برای سفرهای حمل و نقل هوایی و عدم ترخیص به‌موقع این قطعات و موتور هواپیما از گمرک و همچنین کمبود ناوگان سر خط، ممکن است شرکت‌های هواپیمایی در تامین و نگهداری هواپیماها با مشکل مواجه شوند و ضرورت دارد متولیان هرچه زودتر در این باره تصمیم‌گیری انجام دهند. پایان پیام/

Related Posts

اجلاس بانک توسعه اسلامی با حضور وزیر اقتصاد آغاز به کار کرد

اجلاس بانک توسعه اسلامی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در جده عربستان آغاز به کار کرد.

کامیون و کامیونت‌های عرضه شده در بورس کالا فروخته شد

در جریان معاملات امروز بورس کالا، ۴۷۵ کامیون کِشنده و کامیونت فروخته شد.

روش‌های تأمین مالی از صنعت بیمه برای رشد اقتصاد/ سرمایه‌گذاری 40 هزار میلیاردی صنعت بیمه در کشور

معاون طرح و برنامه بیمه مرکزی ایران با بیان روش‌هایی برای تأمین مالی از صنعت بیمه برای رشد اقتصاد، راهکارهایی هم برای مهار تورم ارائه کرد.

وزیر اقتصاد: متولدان سال ۱۴۰۱ سهامدار می‌شوند

وزیر اقتصاد گفت: والدین متولدان سال ۱۴۰۱ به مرور می‌توانند برای دریافت سهام نوزادان خود بدون مراجعه حضوری و ازطریق درگاه ملی دولت هوشمند اقدام کنند.

قیمت جدید خودروهای تولیدی ایران خودرو و سایپا مشخص شد

قیمت جدید کارخانه ای خودروهای دو شرکت ایران خودرو و سایپا مشخص شد، این نرخ ها بدون احتساب عوارض و مالیات است.

مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: معاون حقوقی ریاست جمهوری، وزارت صمت و وزارت نفت با اختصاص سهام مس، فولاد و فارس برای جاماندگان مخالفت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید