معیارهای شناسایی نخبگان از رتبه‌محوری به مسأله‌محوری تغییر می‌کند

چندی پیش بنیاد ملی نخبگان از فرایند اصلاح معیارهای نخبگی در این بنیاد خبر داد. این تغییرات به چه صورت خواهد بود و آیا متقاضیان فعلی طرح‌های بنیاد ملی را نیز شامل می‌شود؟

معیارهای شناسایی نخبگان از رتبه‌محوری به مسأله‌محوری تغییر می‌کند

گروه علم و پیشرفت باشگاه ژورنالیست؛ یکی از مهمترین مولفه‌های پیشرفت، مشارکت نخبگان در حل مشکلات و چالش‌هایی است که کشور با آن مواجه است. اما معیارهایی که در حال حاضر برای انتخاب یک فرد به‌عنوان نخبه در نظر گرفته می‌شود، به‌جای آنکه استعدادهای برتر را به‌سمت حل مسأله سوق دهد، تمرکز خود را بیشتر روی رتبه کنکور، مدال‌های المپیاد و یا نوشتن مقالات قرار داده است. معیارهایی که باعث شده علاوه بر عدم مشارکت فعال نخبگان در حل مسائل کشور، بسیاری از دانشجویان مستعدی که در این راستا قدم‌هایی موثر برداشته‌اند، نخبه محسوب نشده و مورد حمایت قرار نگیرند.

معیارهای فعلی استفاده از طرح‌های بنیاد نخبگان

در حال حاضر انتخاب نخبگان با توجه به سوابق علمی و پژوهشی آن‌ها صورت می‌گیرد. این بنیاد برای حمایت از نخبه‌ها، طرح‌های مختلفی دارد که شیوه‌نامه‌های هر یک با دیگری متفاوت است؛ برای مثال طبق شیوه‌نامه «طرح شهید صیاد شیرازی»، دانشجویان پسر برای بهره‌مندی از تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بایستی حداقلی از امتیازات درج‌شده در جدول پیوست این شیوه‌نامه را کسب نمایند.

معدل، رتبه کنکور سراسری، مدال المپیادهای ملی و جهانی، نگارش مقالات، مشارکت در انجام طرح‌های پژوهشی، ثبت اختراع، حضور در جشنواره‌های مختلف و… که در این شیوه‌نامه ذکر شده است، هر کدام دارای یک امتیاز منحصر به فرد است که با توجه رزومه علمی و فعالیت‌های پژوهشی فرد، مجموع این امتیازات به عنوان معیار انتخاب قرار می‌گیرد. در نهایت فرد حائز شرایط می‌تواند تقاضای طرح جایگزین خدمت سربازی دهد و به جای گذراندن خدمت در پادگان، روی طرح‌های مرتبط با رشته خود کار کند.

در معیارهای انتخاب افراد نخبه، به انواع مختلفی از فعالیت‌ها توجه می‌شود که از جنس فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه، علمی-اجتماعی و فرهنگی با امتیازات و وزن‌های مختلف هستند. این معیارها در عمل ممکن است موجب سوق دادن دانشجوها برای نگارش و چاپ مقاله شود و بسیاری از افراد مستعد را نیز در نظر نمی‌گیرد؛ لذا لازم است تا تغییراتی در آن‌ها صورت گیرد.

نحوه انتخاب نخبگان تغییر می‌کند

چندی پیش ناصر باقری‌مقدم، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از اصلاح معیارهای نخبگی و تنوع‌بخشی به فرآیند شناسایی نخبه‌ها در این بنیاد خبر داد. برای اطلاع از این تغییرات با سیدمحمدصادق موحد، معاون مستعدان و آینده‏‌سازان بنیاد ملی نخبگان گفتگو کردیم. وی در خصوص شاخص‌های جدید نخبگی اظهار کرد: بر اساس تجربیات قبلی لازم است معیارهایی که بیش از قبل به فعالیت‏‌های مسئله‌‏محوری اشاره می‌‏کند، تقویت شود.

وی افزود: از این رو اکنون بازنگری در شیوه‌‏نامه در دستور کار بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است. فرایندی که برای این موضوع در حال پیگیری است شامل درخواست اعلام نظر از افراد صاحب‌نظر و همچنین دستگاه‏‌های مرتبط به اجرای طرح و شامل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت توسعه شرکت‏‌های دانش‌‏بنیان و مرکز تعاملات بین‌‏المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور و سایر مراکز است.

 

متقاضیان فعلی نگران نباشند

معاون مستعدان و آینده‏‌سازان بنیاد ملی نخبگان در خصوص متقاضیان فعلی طرح‌های بنیاد اظهار کرد: با توجه به اینکه ممکن است افرادی شرایط خود را با شیوه‌نامه کنونی تنظیم کرده باشند؛ لذا مطابق با رویه‌های قبلی در خصوص اصلاح این شیوه‌نامه، مدت زمانی برای اطلاع‌رسانی و همچنین تنظیم شرایط داوطلبان در نظر گرفته می‌شود. از این رو برای دانشجویانی که هم‌اکنون مشغول تحصیل بود و در آستانه دانش‌آموختگی هستند، جای نگرانی برای تغییرات اساسی نیست.

او در خصوص شیوه‌نامه طرح‌های بنیاد نیز اعلام کرد: شرایط اجرای طرح‌های جایگزین خدمت تغییری نخواهد کرد، اما تلاش خواهد شد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و همچنین مرتبط‌ترین جایگاه ممکن برای برگزیدگان، طرح تعریف شود و ایشان به انجام آن‌ها مشغول گردند.

پایان پیام/

Related Posts

ماموریت ۱۷ساله ناسا با آینده نامعلومی روبروست

مدت 17 سال است که فضاپیمای «نیوهورایزنز» به منظومه شمسی پرتاب شده و بعد از ارسال تصاویر و داده‌‌، اکنون با مشکل تامین بودجه مواجه شده‌است.

اشکالات متعدد در تحویل مرسوله‌های پستی صدای مردم را درآورده‌ است

یکی از بزرگترین ایراداتی که اعتراضات متعددی را به همراه داشته، معیوب شدنِ بسته‌ها در فرایند ارسال توسط پست است؛ این در حالی است که صحت و…

توئیتر تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی را برچسب‌گذاری می‌کند

توئیتر در حال آزمایش یک سازوکار فنی است که به افراد کمک می‌کند اگر یک عکس توسط هوش مصنوعی تولید شده باشد، آن را تشخیص دهند.

دانشمندان از هوای رقیق برق تولید کردند

دانشمندان دستگاهی ساخته‌اند که می‌تواند رطوبت هوا را برای ایجاد یک منبع برق پاک جمع آوری کند.

تسهیلاتی که دریافت وام از بانک‌ها آسان‌تر می‌کند/ برنامه‌ریزی برای استفاده از دارایی‌های نامشهود به عنوان وثیقه

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایجاد سازوکار استفاده از دارایی‌های نامشهود به عنوان وثیقه دریافت وام خبر داد. پیش از این اعطای ضمانت‌نامه تعهد پرداخت،…

تغییرات مورد انتظار برای زیست‌بوم نوآوری در سال جدید/ 1402 برای استارت‌آپ‌ها سال امید است یا بقاء؟

زیست‌بوم جوان نوآوری و فناوری در ایران با روندهای مختلفی مواجه است. شاید بتوان گفت مهم‌ترین موضوع حال حاضر این زیست‌بوم، بحث سرمایه‌گذاری است که تا حد…

دیدگاهتان را بنویسید