چین: روابط ما با روسیه با آنچه ناتو انجام می‌دهد متفاوت است

وزارت خارجه چین با رد بیانه ائتلاف ناتو اعلام کرد روابط چین و روسیه بر اساس اصول عدم تعهد و عدم رویارویی بنا شده است

چین: روابط ما با روسیه با آنچه ناتو انجام می‌دهد متفاوت است

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه ژورنالیست، چین روز چهارشنبه بیانیه نشست سران ناتو را که در آن روابط بین پکن و مسکو را تهدید علیه نظم بین‌المللی خوانده بود، به شدت رد کرد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری در واکنش به اتهام زنی ناتو گفت که روابط چین و روسیه بر اساس اصول عدم تعهد، عدم رویارویی بنا شده است. وانگ اظهار داشت، روابط چین با روسیه با آنچه ناتو انجام می‌دهد، متفاوت است.

در بیانیه نخستین نشست سران ناتو در «ویلنیوس» در لیتوانی آمده است: «تعمیق مشارکت راهبردی چین و روسیه و تلاش‌های تقویت‌ کننده آنها برای تضعیف نظم بین‌المللی مغایر با ارزش‌ها و منافع ماست.»

آمریکا و متحدانش به بهانه جنگ اوکراین، فشارهای زیادی به چین برای کاهش روابط با روسیه و منزوی کردن آن آورده‌ و از این کشور به دلیل نپیوستن به کارزار تحریم‌های بی‌سابقه غرب علیه روسیه انتقاد کرده‌اند. در همین ارتباط چندی قبل وزیر خارجه آلمان مدعی شد که اعلام موضع بی‌طرفی چین در قبال جنگ اوکراین به معنی حمایت از روسیه است.

در این بیانیه از چین خواسته شده به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل نقش سازنده ایفا و جنگ روسیه با اوکراین را محکوم کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه این نشست خبری با گسترش ناتو به سمت شرق آسیا و اقیانوسیه مخالفت کرد.

مقام‌های چین بارها ضمن تاکید بر ادامه روابط خوب خود با روسیه، خواستار توسل به گفت‌و‌گو و راه حل سیاسی به منظور پایان جنگ اوکراین شدند و پکن پیشنهادی ۱۲ بندی در این باره ارائه داد اما آمریکا و متحدانش با این پیشنهاد مخالفت کرده‌ و حمایت‌های همه جانبه تسلیحاتی، اطلاعاتی و اقتصادی از اوکراین را برای ادامه جنگ با روسیه در پیش گرفته‌اند.

در ادامه تحکیم روابط بین دو کشور، منابع خبری روز چهارشنبه گزارش کردند که چین از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه برای دیدار از این کشور  در ماه اکتبر دعوت کرده است. در این گزارش آمده است که «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در دیدار با «والنتینا ماتوینکو» رئیس مجلس علیای روسیه، به این موضوع اشاره کرد.

پایان پیام/

Related Posts

موافقت وزارت خارجه آمریکا با فروش «اف-۳۵» به کره جنوبی

موافقت وزارت خارجه آمریکا با فروش «اف-۳۵» به کره جنوبی

جروزالم پست: ایران با سامانه پدافندی «صیاد» لایه‌های دفاعی خود را تقویت کرده است

یک رسانه صهیونیستی در تحلیلی در خصوص سامانه پدافندی «صیاد» نوشت، ایران اینک به خود می‌بالد که پدافند این کشور می‌تواند پهپادها و سایر تهدیدات را در…

ترامپ: دولت بایدن، اقتصاد آمریکا را وابسته کرده است

ترامپ: دولت بایدن، اقتصاد آمریکا را وابسته کرده است

لاپید: ماجرای لیبی، رسوایی ملی برای اسرائیل است

«یائیر لاپید» نخست‌وزیر سابق و رهبر کنونی اپوزیسیون رژیم صهیونیستی ضمن محکوم کردن درز خبر دیدار وزیر خارجه این رژیم با همتای لیبیایی، این اقدام را رسوایی…

مسئولان امنیتی صهیونیست: حماس بازدارندگی اسرائیل را از بین برده است

مسئولان امنیتی رژیم صهیونیستی گفتند که تلاش علنی حماس در عملیاتهای کرانه باختری، نشانگر آسیب زیادی است که به بازندارندگی این رژیم وارد کرده است.

نیجر سفیر آمریکا را هم اخراج کرد

نیجر بعد از ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته به سفیر فرانسه برای ترک این کشور سفیر آمریکا را هم اخراج کرد.

دیدگاهتان را بنویسید