گرایش مدیران تلویزیون جناحی است/ برنامه‌های صداوسیما فاقد محتواست و شکل برنامه‌ها مثل دهه شصت است

رضا درستکار معتقد است گرایش مدیران تلویزیون از یک منظر جناحی است به همین دلیل هم این گرایش‌ها منافع ملی را تامین نمی‌کنند چون منافع ملی فرارتر از دیدگاه جناحی است.

گرایش مدیران تلویزیون جناحی است/ برنامه‌های صداوسیما فاقد محتواست و شکل برنامه‌ها مثل دهه شصت است

مهسا بهادری: حالا دیگر بحث بر سر نبود محتوای مناسب و برنامه با کیفیت و کاهش مخاطب در تلویزیون نیست، موضوع بر سر آن است که چررا مه مردم با همه رویکردها و تفکرها نمی‌توانند نماینده‌ای از خود را در تلویزیون پیدا کنند، چرا نمی‌توانند نماینده خود را در تلویزیون ببینند و نکته مهم‌تر آن‌که چرا در رویدادها و بزنگاه‌های خاص مثل انتخابات می‌توانند ردی از تفکر خود را در صداوسیما ببیندد و نکته اساسی اینکه نبود این رویکردها و دیدگاه‌های چند جانبه آسیب بزرگی به صداوسیما و مخاطبانش زده است به دنبال همین ماجرا به گفت‌وگو با رضا درستکار کارشناس و منتقد پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

وضعیت رویکردهای صداوسیما را درحال حاضر چگونه می‌بینید؟

سازمان صداوسیما دستگاه رسانه‌ای مهم کشور به شمار می‌آید و برای اینکه مدیریت این دستگاه به چه کسی واگذار شود یک پروتکل ویژه‌ای وجود دارد ولی این ماجرا به این معنا نیست که این دستگاه الزاما درمقاطع مختلف به ویژه در دوران اخیر توانسته در خدمت منافع ملی کشور باشد.

چرا در این مدت نتوانسته در خدمت منافع ملی کشور باشد؟

چون یک بخشی از جامعه را انتخاب کرده و می‌خواهد تریبون آن طیف از جامعه باشد. در واقع مدیرانی که در چندسال اخیر روی کار آمده‌اند شعار و هدف‌شان این بود که یک بازگشت به شمایل و شماتیک دهه شصت داشته باشند، بدون آن‌که به این ماجرا توجه کنند که در دهه شصت ایران درگیر یک جنگ بسیار بزرگی بوده است و شرایط اون دوران با اوضاع کنونی کاملا متفاوت است.

منظور شما از شباهت به شمایل دهه شصت چیست؟

به نظرم ما چیزی به نام محتوا نداریم یعنی برنامه‌های صداوسیما فاقد محتوا هستند، بلکه برنامه‌های صداوسیما دارای شکل است و در این مورد هم تلاش کردند که شکل برنامه‌هایشان مانند دهه شصت باشد و این محدود کردند و کنار گذاشتن یک طیف از جامعه، آن رویکرد ملی صداوسیما را مخدوش کرده است؛ بنابراین دیدیم که برنامه‌های صداوسیما هر روز بی‌محتواتر از قبل شد و هر روز مخاطبانش کم‌تر از روز قبل شد.

این ماجرای کاهش مخاطبان تلویزیون ارتباطی به گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای هم داشت؟

اگر شبکه‌های ماهواره‌ای مخاطب پیدا کردند، بخاطر کیفیت برنامه‌های تولیدیشان نبود، بلکه بخاطر ضعف صداوسیما بود. وقتی ما برنامه نداریم طبیعی است که چنین اتفاقی رخ دهد، ممکن است گاهی اوقات شکل برنامه مورد قبول باشد اما وضعیت برنامه‌ها الان به گونه‌ای است که حتی شکل آن هم مورد قبول نیست. چیزی هم که الان رخ داده است ماحصل همان یکسان ‌سازی است. البته چیزی که من الان احساس می‌کنم این است که صداوسیما به دنبال ایجاد یک رفورم یا بازگشت است.

Related Posts

بازنشر" نامیرا" در نوبت چهلم   

چاپ چهلم رمان نامیرا نوشته صادق کرمیار برنده جایزه جلال و برنده جایزه کتاب سال در ۲۳۶ صفحه رقعی با شمارگان دویست وبیست و هفت هزار و…

۵ سریال برتر ژاپنی در سال ۲۰۲۴ که نباید از دست بدهید

با افزایش تدریجی علاقه به درام‌های ژاپنی در سراسر دنیا، ما هم در اینجا فهرستی از پنج سریال برتر ژاپنی را که در سال ۲۰۲۴ عرضه شده‌اند…

پشت سیاست‌های رسانه‌ای دولت سیزدهم چه کسانی هستند

تمام دولت‌ها برای ارتباط مؤثر با نیروهای منتقد، مخالف و معارض داخلی و خارجی و همچنین برای گزارش‌دهی مستمر و مؤثر به رأی‌دهندگان و حامیان و در…

چرا ساخت سریال اسپین‌آف مرد عنکبوتی توسط آماون متوقف شد؟

یک سریال اسپین‌اف از مرد عنکبوتی برای آمازون در دست ساخت قرار داشت که اکنون گزارشات از کنسل شدن پروژه Silk: Spider Society خبر می‌دهند.

میراثی که شاه شهید برایم بر جای گذاشت

جدِ خوب کسی است که ارث و میراث خوب و هنگفتی برای فرزندان و نوادگان خود بر جای بگذارد؛ بله شاه شهید جد فرهنگی این حقیر، ثروت…

تکرار تجربه موفق  "سیف الله داد" در جشنواره فیلم فجر

با معرفی دبیر چهل و سومین  جشنواره فیلم فجر،این رویداد مهم هنری رسما کلید خورد.

دیدگاهتان را بنویسید